Csoportvezetőink

Dr. Becze Ádám

2015 óta családorvosként dolgozom Budapesten. A Bálint-csoportozással az egyetemen ismerkedtem meg 2006-ban, azóta is kisebb szünetekkel, de rendszeresen járok Bálint-csoportba, több mint 4 éve pedig vezetek is csoportokat. A közvetlen munkámban is sokat jelent, ezt megtapasztaltam többször: élmény, támpont, ihletadó, eligazít, relaxál és feldob, segít az agyam más részeit is használni. Popovics Judit pszichológus vezetőtársammal régóta viszünk vegyes szakmás, élő illetve online Bálint-csoportot: 2022 ősztől is újra, részletek itt a honlapon. 2021 októberétől a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszék munkatársa vagyok részállásban, angol tanulmányi felelősként és a tanszéki rezidens Bálint-csoport szervezőjeként. A Bálint Társaság tagja vagyok 2018 óta, 2021 végétől vezetőségi tagként.

 

Czinege Ádám

Czinege Ádám Balázs vagyok, zeneművész, zenepedagógus, fordító-tolmács, Metamorphoses Meseterapeuta és Bálint-csoport vezető. Pedagógusként immár a mindennapi munkám szerves részévé vált 2018 szeptembere óta, hogy Bálint-csoportba járok, hogy Bálint-csoportba járok, és kérdéseimet, dilemmáimat, nehézségeimet megosztom a csoporttal, abban a biztonságban, elfogadásban és kíváncsiságban, amit az együttlétünk jelent. Bátorságot, erőt, vigasztalást, felismeréseket, megerősítéseket, jó kérdéseket kapok, amelyek aztán továbblépést, értékes új tapasztalatokat tesznek lehetővé a számomra.
2019 szeptembere óta csoportokat is vezetek, ahol igyekszem ugyanezekhez az élményekhez hozzásegíteni a csoportok tagjait – helyesebben, a csoportot ahhoz, hogy ezeket megteremtse önmagának. Újra és újra rácsodálkozom és ráhagyatkozom a csoport bölcsességére, tudására, teherbírására, és arra a mélyen átélt, valóban emberi jelenlétre, amelyben az eset kibomlik és feltárul.

 

 

Dr. Dobó Katalin

1981-ben végeztem el Budapesten az orvosi egyetemet. Belgyógyászként kezdtem a szakmát. A pszichoszomatikus szemléletet szinte az anyatejjel együtt tettem magamévá. Édesanyámtól, dr. Herman Erzsébettől kaptam a muníciót, aki akkor foglalkozott pszichoszomatikával, amikor még, a rendszerváltás előtt, ez nem volt Magyarországon elterjedt, pláne nem úgy, hogy ő is belgyógyász volt. Szóval számomra az ember mindig is egység volt, nem külön test és lélek. A belgyógyászati osztályon nagyon zavart, hogy kimosdatott betegekkel találkoztam fehér ágyon, nem ismertem a környezetüket, és mikor elhagyták az osztályt, nem követhettem, mi lesz a sorsuk. Ekkor fordult érdeklődésem a családorvoslás felé.  Jelenleg Budapest 8. kerületében vagyok háziorvos, ugyanabban a praxisban immár 30 éve. Időközben családterápiát tanultam, majd pszichoterápia szakvizsgát is szereztem. Fontos segítség munkámban a rendszerszemlélet, vallom, hogy sokféle érvényes nézőpont van és a test és lélek, a kapcsolatok nem lineáris, hanem cirkuláris módon hatnak egymásra, működnek. Tehát nem okot-okozatot keresek, hanem megpróbálom megérteni a működést, a családdal, a beteggel együtt, hogy lássuk, hogyan tudunk változtatni.
Harrach Andor Bálint-csoport vezetőképző kurzusának elvégzését követően 2010 óta vezetek Bálint csoportokat. Andort követően 2016-ban megválasztottak a Társaság elnökévé.

Szeretném, ha minél több családorvos, orvos, segítő megtapasztalná, milyen fontos segítség munkánkban a Bálint csoport. Hiszen tudjuk a szakmát, továbbképzéseken fejlesztjük tudásunkat, de mindez kevés, ha nem tudunk boldogulni az orvos-beteg kapcsolatban. Ha úgy érezzük, elakadtunk, a szokásosnál nagyobb érzelmi stresszt élünk át egy-egy beteggel, a Bálint-csoportban elmondva az esetet könnyebben boldogulunk ugyan azzal a beteggel. A Bálint-csoportba járva megtapasztaljuk, hogy vannak esetek, amikor nem tudunk segíteni anélkül, hogy elbeszélgetnénk a beteggel élethelyzetéről, kapcsolati nehézségeiről is.

Jelenleg egy évek óta működő háziorvosi Bálint csoportot vezetek és még egy vegyes, segítő Bálint csoportot, ez utóbbit Herke Mónival.  Nem covidos időben Budapesten tartjuk a csoportokat, és ha a járványhelyzet erre késztet, Zoomon. Mindkettőben várunk új tagokat is.

 


Dr. Eörsi Dániel

Miért fontos a Bálint-csoport? Az orvoslás részben objektív, részben szubjektív folyamat. Szubjektivitásunk elfogultságba mehet át, ezáltal akadályozó tényezővé válhat – ugyanakkor erőforrásként is tekitnthetünk rá, ha megtanuljuk kezelni. Ennek leghatékonyabb módja szerintem a Bálint-csoport, mely módszert más segítő foglalkozásúak, így pedagógusok, lelkészek, szociális munkások is alkalmazhatnak.

Munkahely
  1. óta pszichoterápiás magánrendelést folytatok
  2. óta Semmelweis Egyetem, Népegészségtani Intézet – Balassagyarmati Egészségnevelő Program, szakmai vezetője vagyok
  3. óta vagyok háziorvos Budapest IX. kerületében. Munkahely weblapja: www.dreorsidaniel.hu
Oktatás
  1. óta medikus oktatás, Semmelweis Egyetem, ÁOK, Családorvosi Tanszék, Bevezetés a Klinikumba valamint Magatartástudományi Intézet keretein belül Orvosi Kommunikáció és Orvosi Pszichoterápia (utóbbi angol nyelven)
  2. óta Semmelweis Egyetem, Családorvosi Tanszék háziorvos tutorként posztgraduális oktatás.Felnőttképzés: Kommunikációs tréningek az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (korábban: GYEMSZI) orvosi kommunikációs programjának keretei között, valamint több más képzési program részeként
Tanulmányok
2018: Pszichoterapeuta szakvizsga, Semmelweis Egyetem
2013-2016: Pszichoanalitikusan orientált pszichoterapeuta módszertani képzés, Magyar Pszichoanalitikus Egyesület

2010: Bálint csoport-vezető (Magyarországi Bálint Mihály Pszichoszomatikus Társaság)2007-2011: Tündérhegyi Európai Pszichoterapeuta Képzés2008: Háziorvostan Szakvizsga, Semmelweis Egyetem2004: Általános orvosi oklevél a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvosi Karán

 

 

Dr. Harrach Andor

A SE általános orvosi karán végeztem 1965-ben, majd a Lipótmezőn dolgoztam 1971-ig, pszichiátriai szakvizsgámig, utána Németországba távoztam, ahol 2006-ig éltem és dolgoztam. 2007-ben nyugdíjasként tértem vissza Budapestre, azóta egyfolytában a SE óraadó oktatója vagyok, itt a „Mesteroktató” címet kaptam 2017-ben.

Fő szakmai munkám Németországban kevés megszakítással az osztályos pszichoszomatika területe volt, osztályos orvos, osztályvezető, majd klinika vezető főorvos. A Németországban 1993-ban újonnan bevezetett címet „Pszichoszomatika és Pszichoterápia szakorvos” szakvizsgázás nélkül ajánlotta fel nekem az Orvosi Kamara.

Képzéseim továbbá: pszichoanalízis a göttingeni egyetem kereteiben, csoportanalízis a Német Csoporttársaság révén, ahol egy ideig szekció vezető is voltam. A Bálint-munkát 1973-ban ismertem meg, elvégeztem a csoportvezetői kurzust, majd akkreditációt kaptam a Hessen Tartomány orvosi  kamarájától kiképző Bálint csoportok vezetésére, ami házorvosok pszichoterápiás képzésének része volt. Ennek az akkreditált pszichoterápia képzésnek egy ideig lokális szervezője és vezetője voltam.Munkám lényegi céljának tartom a pszichoszomatika és a Bálint munka összefésülését. E témában kb.30 közleményem jelent meg. Számtalan előadás, kurzusok vezetése is tartozik ehhez. A magyarországi pszichoszomatika művelésébe sok erőt fektettem.

Terápiás munkámat a klinikai munka, és csekélyebb részben magánpraxis jelzi. Pszichoanalitikusi munkámat Németországban intézeti elnökségi feladatok, intézeti elméleti oktatás, szupervízió és tanulmányi analízis tette ki, ezt visszatérésem után Magyarországon nem kívántam folytatni

.A Bálint csoportvezetők képzésének megindítása a SE egyetemi keretben 2007-ben fontos volt, mert addig ilyen képzés Magyarországon még nem volt, ez a SE Humánia tantárgy keretében indult meg vezetésemmel, majd a Társaság elnöke lettem, most elnökségi tag vagyok.

 

Popovics Judit

Tanulmányaim:

2021 – jelenleg: Katathym Imaginatív Pszichoterápia (KIP) képzés
2018 – 2019: Bálint-csoport vezető képzés
2017 – jelenleg: Felnőtt klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus képzés – Debreceni Egyetem
2012 – 2017: Pszichológia szak – Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest. Kutatási témám a pszichedelikumok hatásai és az egzisztencialista krízis és egyéb dilemmák kapcsolata volt.
2014 – 2018: Személyközpontú módszerspecifikus képzés

Egyetemi tanulmányaim során hallottam először a Bálint-csoportról Schnell Endre egyik könyvében, és megfogott a pszichoszomatika gondolkodása, miszerint a test és a lélek egy egységet alkotnak, amire a társadalom és a szociális közeg nagyban hat. 2015-ben csatlakoztam egy Bálint-csoporthoz, és azóta része vagyok ennek a csoportnak. Magával ragadott az élmény, amiben megtapasztalhatom a különböző szakmából, eltérő tudással rendelkező emberek közös gondolkodását, összedolgozását annak érdekében, hogy az esethozónak segítséget tudjunk adni. Beleengedem magam az esetbe, és az asszociációkon keresztül közelebb jutok egy segítő és egy segített kapcsolatához. Ez felemelő érzés. Mindemellett a nehéz helyzetben nem csak az adott esetmegbeszélő alkalom tudott megkönnyebbülést hozni számomra, hanem ennek a közösségnek a támogatása is. Lényeginek érzem, hogy a segítőket is segítsük, ezért elvégeztem a vezetői képzést 2019-re. Mindezek indíttatására megszületett bennem 2020-ban a probono nyitott Bálint-csoportok gondolata, ami által a Covid járvány idején országszerte tudtuk kollégákhoz eljuttatni online ezt a segítői módszert. Becze Ádámmal háziorvos vezetőtársammal 2019. óra tartunk vegyes segítői foglalkozású embereknek nyitott csoportokat, amit most becsatornáztunk a probono projekthez; szeretettel várunk mindenkit a csütörtöki alkalmakon!

 

 

 

 

Rajnai Nadinka

Rajnai Nadinka Pszichológdiplomámat a budapesti ELTE-n szereztem 1965-ben. A pszichológusként többféle területen dolgoztam – és dolgozom mai is tanácsadó szakpszichológusként: egyénekkel, családokkal, csoportokkal – pályaválasztási tanácsadóban, kutatóintézetben, egyetemen, Nevelési tanácsadóban…Tanultam és tanítottam többféle elméleti keretet és módszert- s tanulok/tanítok ma is – hiszen a személyes kapcsolati jelenlétben erre folyamatos lehetőségünk van: legyen az a legszorosabb rokoni, baráti, szakmai személyes jelenléti  kapcsolat megélése, vagy irodalmi, szakmai művekbe, filmekbe, színházi előadásokva, kiállítási képekbe, zenébe való bevonódó együttlét…vagy mindennapi  meditáció …Minden találkozás erőt adó,  energia-adás/vétel…
A Bálint csoportokat azért szeretem, mert a csoportkeret,  találkozás, minden esetmegbeszélő alkalom lehetőséget ad arra, hogy egész lényünket, élettapasztalatainkat, eszünket és érzelmeinket, szakmai tudásunkat és személyes élményeinket „mozgásba lendítsük” egymás -és egyben önmagunk- segítése érdekében. Intenzív élményeket élek át egy csoporton, adhatok magamból és kapok minden alkalommal.

 

 

Dr. Veres Andrea

Tanulmányok
1988 – 1994 Pécsi Orvostudományi Egyetem – Általános orvos
1994 – 2000 Pécsi Orvostudományi Egyetem – Háziorvos szakorvos
2009 – 2012 Peak Pilates System, USA, Esztergom – Pilates edző
2013 – 2015 PTE-BTK Pszichológia Intézet – Mentálhigiénés szakember és közösségi segítő
2014 – 2015 Magyar Bálint Mihály Pszichoszomatikus Társaság – Bálint-csoport vezető
Tapasztalatok
22 éve praktizálok háziorvosként vegyes körzetben. Akkreditált praxisként 19 éve részt veszek a graduális és posztgraduális orvos és szakorvos képzésben. Az orvosi, a mentálhigiénés és a pilates edzői képesítésem segítségével már nemcsak a gyógyító munkában, hanem az egészségmegőrzés, betegségmegelőzés és a rehabilitáció területén is aktívan dolgozom.    2004 óta járok Bálint-csoportba. Ezek az esetmegbeszélő csoportok segítettek abban, hogy a mindennapok terheit, a nehéz betegeket le tudjam tenni. Fejlődjön az önismeretem, felismerjem és kezeljem a típus hibáimat, letegyem a mindennapok stresszét. És persze, hogy védekezzek a kiégés ellen.
2014-ben adódott a lehetőség, hogy Bálint-csoport vezetővé váljak. Most már a kollégáknak és az orvostanhallgatóknak tartom a csoportokat